Glitter.pl

Moda, uroda, zdrowie, lifestyle

kosmetyki z naturalnym składem
Uroda

Dlaczego warto stosować kosmetyki z naturalnym składem?

Kosmetyki z naturalnym składem to nie tylko korzyści dla naszego zdrowia, ale także środowiska naturalnego. Konsumentki coraz częściej zwracają uwagę na to, co zawierają używane przez nie kosmetyki. Świadczy to zarówno o trosce o swoje zdrowie, a także rosnącej świadomości. Dzięki temu na rynku jest obecnie więcej produktów bez SLS, parabenów, składników ropopochodnych, parafin czy silikonów. Można dostać takie z prostymi, lokalnymi składnikami, jak i takimi zaczerpniętymi z najdalszych stron świata. Dlaczego warto stosować kosmetyki naturalne?

Łagodność dla skóry i mniejsze ryzyko alergii

Naturalne kosmetyki przede wszystkim są bardziej przyjazne dla skóry i bariery hydrolipidowej. Gdy świadomość konsumentek była mniejsza, producenci nie dbali o to, co zawierają składy ich kosmetyków. Obecnie brak SLES, SLS, olejów mineralnych i parabenów jest popularnym standardem.

Za zapach w kosmetykach o dobrym składzie odpowiadają naturalne ekstrakty i olejki eteryczne prosto z roślin, a nie sztuczne aromaty. Oleje roślinne i wyciągi z roślin to składniki znana od wieków, dlatego obecnie powraca się do dobrych standardów. Wpływ substancji pochodzących z natury jest znany ludziom od dawna i jest potwierdzony.

Z kolei sztuczne substancje mogą okazać swój negatywny skutek dopiero po upływie wielu lat i nie mamy na ten moment pewności, jak działają po długotrwałym stosowaniu.

Naturalne składy są zalecane dla każdego, ale mogą okazać się zbawienne przede wszystkim dla alergików. Jeśli nie mamy uczulenia na daną substancję , to istnieje znacznie niższe ryzyko podrażnień i alergii. Dodatkowo na korzyść przemawiają proste i mniej skomplikowane składy niż w przypadku zwykłych kosmetyków. Tym sposobem możemy łatwo odczytać, co zawiera wybrany przez nas produkt.

Czy kosmetyki naturalne są skuteczne?

Coraz częściej można usłyszeć pozytywne recenzje użytkowniczek, które zmieniły swoją codzienną pielęgnację na naturalną. Dobrze dobrane do problemów skórnych kosmetyki mogą zdziałać cuda i pomóc w walce z trądzikiem, rozwojem zmarszczek, a nawet zadziałać kojąco na podrażnienia. Ważnym aspektem jest również rzadsze zapychanie porów, dzięki czemu praca gruczołów nie jest utrudniona.

Często kosmetyki naturalne zawierają więcej składników aktywnych niż zwykłe produkty do pielęgnacji. Dodatkowo opracowane są tak, by ich działanie było jak najbardziej efektywne dla konkretnych typów skóry. Ich bazą dla substancji czynnych jest faza olejowa i wodna. Faza olejowa to tłoczone na zimno masła lub oleje, które stanowią bazę dla enzymów, steroli i witamin, które w tej fazie są rozpuszczone. Z kolei faza wodna to demineralizowane wody albo hydrolaty na bazie roślin, które mają działanie tonizujące i łagodzące podrażnienia.

Ekologia i dbanie o środowisko

Warto wspomnieć o tym, że kosmetyki naturalne są zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku. Przede wszystkim nie są testowane na zwierzętach oraz produkuje się je na bazie składników roślinnych, które są ekologiczne. Coraz więcej firm zwraca również uwagę na sposób pakowania swoich produktów, więc standardem stają się kremy i toniki w szklanych butelkach, które można poddać recyklingowi.