Glitter.pl

Moda, Uroda, Zdrowie, Lifestyle

damska kurtka pikowana
Moda

Czym różni się damska kurtka pikowana od puchowej? Co wybrać?

Żeby móc wybrać dobrą, ciepłą i trwałą kurtkę na zimę, najpierw trzeba wiedzieć coś na temat materiałów, z których są one wykonywane albo modeli, jakie można spotkać w sklepach. Jednym z najpopularniejszych modeli w tym roku są kurtki puchowe, w tym także modele pikowane. Co to dokładnie znaczy i jak wśród najmodniejszych kurtek tego sezonu wybrać coś stworzonego dla siebie?

Kurtka puchowa – co to takiego?

W kurtkach puchowych stosuje się ocieplenie z puchu. Klasyczne kurtki puchowe wypełniane były naturalnym puchem, dziś na rynku pojawia się także wiele modeli z jego syntetyczną alternatywą. Naturalne wypełnienie ciepłej zimowej kurtki może składać się z pierza albo puchu. Pierz to miękki, delikatny i sprężysty puch wymieszany z piórami kaczymi lub gęsimi. Pierz jest materiałem tańszym od puchu, posiada jednak nieco słabsze właściwości termoizolacyjne i nie jest tak sprężysty. W większości kurtek z naturalnym ociepleniem spotkać można mieszankę puchu i pierza.

Puch syntetyczny to drobne poliestrowe włókna powlekane silikonem, które naśladują sprężystość naturalnego puchu ptasiego. Jest on od niego znacznie tańszy, jednak posiada znacznie słabsze właściwości termoizolacyjne. Jego niewątpliwą zaletą jest jednak możliwość łatwego prania w domowej pralce automatycznej i szybkiego suszenia na tradycyjnych suszarkach.

Kurtka damska pikowana – czym się wyróżnia?

Pikowanie kurtki nie odnosi się do składu materiału służącego za jej ocieplenie, a sposobu jego przeszywania. Pomiędzy dwoma warstwami materiału kurtki znajduje się warstwa ocieplenia takiego jak na przykład puch syntetyczny. Żeby równomiernie rozłożył się on po całej powierzchni kurtki, warstwy materiału wraz z ociepleniem przeszywa się, tworząc najczęściej równomierne wzory niewielkich kwadratowych kieszonek albo podłużnych linii.

Pikowanie kurtek sprawia także, że są one odporniejsze na tradycyjne pranie. Często zdarza się, że po zmoczeniu materiał ocieplenia w kurtce zbija się i nie rozkłada równomiernie nawet po dokładnym wysuszeniu. Kiedy kurtka jest pikowana, ocieplenie nie może zbić się na zbyt dużej powierzchni, ponieważ jest równomiernie rozdzielone pomiędzy przeszyciami. Przeszycia nie zawsze są identyczne – w niektórych modelach kurtek projektuje się je tak, żeby tworzyły ciekawy wzór. Różnorodność wzorów widać dobrze w sklepach takich jak lamoda.pl, w których każda kurtka damska pikowana ma nieco inny charakter.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kurtki?

Kurtki puchowe to bardzo doceniane modele, które jak żadne inne potrafią zapewnić świetną izolację termiczną przy jednoczesnej lekkości i miękkości materiału. Przy wyborze odpowiedniego modelu dla siebie, najczęściej zadawane pytania odnoszą się do ich ocieplenia – czy warto zapłacić więcej, żeby w kurtce znajdował się naturalny pierz lub puch? Ocieplenie syntetyczne jest znacznie tańsze od naturalnego i choć sprawdza się świetnie w wielu sytuacjach, nie zatrzymuje temperatury tak dobrze, jak naturalny puch gęsi lub kaczy. Zaletą syntetycznego puchu jest natomiast łatwość jego czyszczenia. Naturalne pierze nie mogą być moczone, ponieważ mogą stracić swoje właściwości, a ich wysuszenie w warunkach domowych jest co najmniej trudne. Kurtek z naturalnym ociepleniem nie można zatem prać w pralce.

Wybierając zimową kurtkę, warto wziąć pod uwagę własne potrzeby. Ciepłe pikowane kurtki puchowe to idealny wybór dla kogoś, kto zimą wiele czasu spędza poza domem, szczególnie na zewnątrz. Inna osoba, która wszędzie dojeżdża samochodem, a dodatkowo pracuje zdalnie z własnego domu, może jednak zupełnie nie potrzebować tak profesjonalnej kurtki, bo nie jest tak często narażona na niskie temperatury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.