Glitter.pl

Moda, uroda, zdrowie, lifestyle

macierz paznokcia
Uroda

Uszkodzona macierz paznokcia – jakie są przyczyny i jak leczyć?

Uszkodzona macierz paznokcia – jakie są przyczyny i jak leczyć?

Piękne, zadbane i zdrowe paznokcie są wizytówką każdego człowieka, ale niestety często są one łamliwe, kruche, a dodatkowo pojawiają się inne dolegliwości, jak na przykład uszkodzona macierz. Czym jest macierz paznokcia, jakie są przyczyny uszkodzenia macierzy i jak leczyć tę przypadłość? Po przeczytaniu tego artykułu wszystko będzie jasne. 

Co to jest macierz paznokcia?

Płytka paznokcia wyrasta z miejsca, którego gołym okiem nie widać i jest to właśnie macierz znajdująca się pod wałem paznokciowym. Oczywiście ta część jest odpowiedzialna za prawidłowy wzrost paznokcia i jego wygląd, ale pełni ona także funkcję ochronną, a wszelkie zmiany mogą być widoczne powodując przy tym różne dolegliwości – wyjaśnia redaktor naczelna serwisu ze stylizacjami paznokci hybrydowych. W macierzy następuje bardzo intensywny podział komórek, które następnie się przesuwają i tworzą paznokieć. Ten ostatni etap nazywany jest keratynizacją. Jeśli macierz jest w dobrej kondycji, to paznokcie rosną bez problemu i stara płytka wymienia się na nową w swoim naturalnym tempie. Macierz jest również odpowiedzialna za łożysko i jego regenerację, a dodatkowo należy pamiętać, że dostarcza ona substancji odżywczych niezbędnych do prawidłowego wzrostu. Choć jest to niewidoczna, to jednak bardzo ważna część paznokcia i należy o nią też dbać podczas codziennej pielęgnacji dłoni. 

Jakie są przyczyny uszkodzonej macierzy paznokcia?

Niestety zawsze może dojść do uszkodzenia macierzy paznokcia, co prowadzi następnie do różnych komplikacji. Najczęściej macierz ulega uszkodzeniu mechanicznemu, a więc jest skutkiem silnego uderzenia w paznokieć lub skaleczenia w miejscu wału paznokciowego. Takie coś może się zdarzyć podczas robienia manicure przez niedoświadczoną kosmetyczkę lub w trakcie usuwania skórek. Macierz może się uszkodzić też w przypadku zgniecenia palca. Każdy zatem mechaniczny uraz spowodowany wypadkiem należy obserwować i sprawdzać, czy występują zmiany w kolorze lub strukturze paznokcia. Jeśli takie zostaną zauważone, to należy jak najszybciej podjąć leczenie, by zapobiec degradacji paznokcia i zachować piękny wygląd dłoni. 

Jak wygląda uszkodzona macierz paznokcia?

Z racji tego, że uszkodzenie macierzy następuje wskutek urazu mechanicznego, to od razu można zauważyć niepokojące zmiany. Oczywiście objawy są różne w zależności od stopnia uszkodzenia macierzy, jednak najczęściej są one szybko zauważalne. Przede wszystkim paznokieć wygląda inaczej, zmienia się jego struktura, występują pęknięcia, wgłębienia czy przebarwienia. Kolejnym niepokojącym objawem powinien być zwolniony wzrost paznokci, a czasami przestają one w ogóle rosnąć lub rosną niesymetrycznie. Jeśli problem jest zaawansowany, to paznokieć zmienia swój wygląd dość diametralnie, a niekiedy może ulec całkowitemu zdeformowaniu. Płytka paznokcia w takich wypadkach często się odwarstwia, pojawiają się też dolegliwości bólowe, które najczęściej można odczuć od razu po uderzeniu lub innym uszkodzeniu macierzy.  Dość często pojawiającym się objawem jest spełznięcie płytki, na której nawarstwiają się kolejne paznokcie. Fachowo nazywa się to onychomadezą. 

Jak leczyć uszkodzoną macierz paznokcia?

Na pewno, jeśli dojdzie do urazu, to nie wolno bagatelizować tego schorzenia. Leczenie zależne jest od stopnia zaawansowania uszkodzenia, ale te zmiany powinien ocenić specjalista. Jeśli uraz jest niewielki, to najczęściej wystarczą doraźne środki w postaci środków antyseptycznych, których celem jest zmniejszenie ryzyka zakażenia. Czasami mogą się pojawić krwiaki, które powinny zostać odbarczone. Taki zabieg przeprowadza doświadczony podolog, który nawierca płytkę paznokciową. Zdarzają się też sytuacje, które wymagają usunięcia całego paznokcia i oczywiście wówczas na palcu należy nosić opatrunek, a rana musi być przemywana specjalnymi preparatami przepisanymi przez lekarza. Jeśli rana się będzie szybko goić i zostanie wdrożona odpowiednia terapia, to paznokieć zacznie odrastać w prawidłowy sposób. Warto zatem dbać nie tylko o mocne paznokcie, ale też o macierz, czyli niewidoczną część, która uszkodzona może prowadzić do poważnych dolegliwości. Do codziennej pielęgnacji warto używać preparatów zawierające kolagen.

Materiał zewnętrzny