Huśtawka choć może kojarzy się tylko z dobrą zabawą, ma także fantastyczne działanie terapeutyczne, a przynajmniej jej specyficzne odmiany. Bardzo pozytywnie wpływa na rozwój dziecka.
Huśtawka terapeutyczna – jaki wpływ ma na rozwój dziecka?
Huśtawka terapeutyczna powszechnie stosowana jest przede wszystkim w terapii integracji sensorycznej. Stanowi także bardzo ważny element rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Dostępna jest w wielu kształtach i rozmiarach, dlatego bez większego trudu można będzie ją dostosować do wieku dziecka.
Huśtawki terapeutyczne różnią się także kształtem. Dostępne są opony, hamaki, platformy czy warianty tarczowe. Każda z odmian inaczej wpływa na organizm dziecka i pozwala pracować nad innymi zaburzeniami. Stosując huśtawki w pracy z dziećmi z zaburzeniami zmysłowymi, można będzie zobaczyć wyraźną różnicę. Poprawie ulegnie koordynacja wzrokowa, ruchowa, ale także równowaga dziecka.
Huśtawka terapeutyczna jest podwieszana, dlatego zawsze warto zainwestować w wysokiej jakości produkt oraz profesjonalny montaż dla bezpieczeństwa dziecka. W końcu ma ona dziecku pomóc, a nie zaszkodzić. Trafiające do sprzedaży huśtawki są poddawane licznym testom i muszą spełniać rygorystyczne normy bezpieczeństwa. Przygotowane z dużą dbałością o najdrobniejsze szczegóły, mogą być w bezproblemowy sposób wykorzystywane w terapii dzieci.
Kiedy huśtawka terapeutyczna jest zalecana?
Huśtawka terapeutyczna działa cuda u dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej. Gdy zauważysz te problemy u malucha, natychmiast należy zgłosić się na terapię, w trakcie której właśnie huśtawka na pewno będzie wykorzystywana. Można będzie dzięki temu zadbać o prawidłowy rozwój dziecka. Sprzęt wspiera także rozwój motoryczny najmłodszych i stymuluje konkretne partie mięśni.
Z huśtawki terapeutycznej mogą korzystać zarówno dzieci bez zaburzeń intelektualnych, jak i z problemami z integracją sensoryczną. Fizjoterapeuci bardzo chętnie wykorzystują ją u dzieci z niepełnosprawnościami narządu ruchu. Najczęściej jest jednak wykorzystywana w terapii chorób neurologicznych. Wykonując na niej ćwiczenia pod okiem specjalisty, można zatroszczyć się o zdrowie i sprawność swojego dziecka.
Huśtawka terapeutyczna bardzo dobrze sprawdza się także jako element codziennych zabaw i ćwiczeń w domu, dlatego jeżeli tylko masz dostateczną ilość miejsca, możesz w nią zainwestować. Z pewnością rozwój dziecka będzie wtedy niczym nie zachwiany, a frajda nieskończona.