Glitter.pl

Moda, uroda, zdrowie, lifestyle

Zdrowie

Anemia w ciąży – leczenie

Ciąża to cudowny czas dla każdej przyszłej mamy. Przez dziewięć miesięcy pod jej sercem rozwija się i rośnie nowe życie. Ten czas jest niezwykle wyczerpujący dla organizmu kobiety, która musi o siebie bardziej dbać. Ważne jest również regularne przeprowadzanie badań kontrolnych, dzięki którym można szybko wykryć pojawiające się nieprawidłowości. Anemia jest jedną z nich i może dotyczyć nawet połowy kobiet ciężarnych.

Niedokrwistość w ciąży

Jak pokazują statystyki, anemia jest dość powszechnym zjawiskiem podczas ciąży. W organizmie kobiety ciężarnej cały czas zachodzą zmiany, w tym również zwiększa się ilość krwi i stopień jej rozcieńczenia. Niedokrwistość diagnozuje się wówczas, kiedy obniżone jest stężenie hemoglobiny w jednostce objętości krwi. Dlatego tak ważne jest przeprowadzanie regularnie morfologii. W tym prostym badaniu można wykryć pojawiające się nieprawidłowości i szybko na nie zareagować, aby przyszłej mamie i dziecku nic nie zagrażało.

W czasie ciąży pojawia się większe zapotrzebowanie na żelazo. Jest to niezbędny pierwiastek, dzięki któremu płód prawidłowo się rozwija, a zwłaszcza jego ośrodkowy układ nerwowy. Podczas ciąży zapotrzebowanie organizmu przyszłej mamy na żelazo wzrasta do wartości 26 mg na dobę, a jego niedobór to właśnie anemia.

Kobiety ciężarne powinny zatem przede wszystkim zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich niezbędnych witamin i minerałów zaspokajając potrzeby własnego organizmu oraz rozwijającego się płodu. Jednak anemia w ciąży może również wynikać z zaburzonego wchłaniania żelaza w jelitach, niedoboru kwasu foliowego i witaminy B12, a także z powodu występowania hemoroidów i skorelowanego z tym krwawienia z odbytu.

Najbardziej narażone na wystąpienie anemii są kobiety, które podczas ciąży piją alkohol lub palą papierosy, mają ubogą dietę, dokuczają im silne wymioty lub są w ciąży mnogiej. Niedokrwistość można podejrzewać, jeśli występuje senność, ogólne osłabienie organizmu, bladość, bóle i zawroty głowy, łamliwość paznokci i włosów, słabsza odporność i częstsze infekcje, a także ogólne złe samopoczucie.

Leczenie anemii u ciężarnych

W przypadku wystąpienia anemii u ciężarnych istotną rolę odgrywa szybkie jej zdiagnozowanie oraz podjęcie odpowiedniego leczenia. Morfologia krwi wykonywana raz w miesiącu pozwala wykryć nieprawidłowości, a niedokrwistość stwierdza się, kiedy hematokryt będzie poniżej 33% i hemoglobina poniżej 11 g/dl.

Skuteczne leczenie anemii to przede wszystkim zmiana diety przyszłej mamy. Do codziennego menu należy wprowadzić produkty bogate nie tylko w żelazo, ale również w witaminę B9 i B12, które odgrywają tutaj znaczną rolę. Dobrze przyswajalne żelazo znajduje się w jajach kurzych, rybach, mięsie, serach oraz mleku. Nie należy zapominać również o świeżych owocach i warzywach, które są bogactwem wielu witamin i minerałów. Przy zdiagnozowanej niedokrwistości zalecane są brokuły, rośliny strączkowe, szpinak, buraki, banany, rodzynki i ziarna zbóż. Żelazo znacznie lepiej przyswaja się w połączeniu z witaminą C. Natomiast picie czarnej, mocnej herbaty w większych ilościach powoduje zmniejszenie przyswajalności tego pierwiastka.

Z reguły lekarz zaleca przyszłej mamie również suplementację żelaza. Ważne jest jednak to, aby takie preparaty przyjmować na czczo, a nie podczas posiłku. Wówczas można mieć pewność, że szybko uda się wyrównać poziom żelaza we krwi i zapobiec rozwojowi anemii. W przypadku wystąpienia znacznych niedoborów tego pierwiastka, lekarz może zalecić iniekcję domięśniową.

Duże dawki żelaza przyjmowane jednorazowo mogą powodować skutki uboczne, jak biegunki, wymioty, nudności, zaparcia, a nawet bóle brzucha czy zgagę. W przypadku ich wystąpienia należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Najpewniej wystarczy zmienić przyjmowany suplement na inny, by te dolegliwości zmniejszyły się. Niedobór żelaza w ciąży jest zagrożeniem nie tylko dla przyszłej mamy, ale przede wszystkim dla rozwijającego się płodu.