Do każdej wyprawy należy się dobrze przygotować. Wycieczka w góry wymaga przygotowania odpowiedniego ekwipunku, jak również wcześniejszego sprawdzenia prognozy pogody. Wiele rzeczy bierze się na wszelki wypadek, ponieważ w górach nigdy nie wiadomo, co może się przydać. Niektóre akcesoria mogą być bardzo pomocne, niektóre mogą dosłownie uratować życie.
Plecak i jego wyposażenie
Nie torba, nie torebka, a na pewno nie reklamówka, tylko porządny plecak turystyczny doskonale sprawdzi się na górskie szlaki. Zakładany na plecy jest wygodny do noszenia i co najważniejsze – ręce nie są niczym zajęte. Plecak powinien być pojemny, ale nie za duży i przede wszystkim wodoszczelny, ponieważ pogoda w górach jest bardzo zmienna. Wybierając plecak na górskie wędrówki lepiej wybrać taki model, który posiada boczne kieszonki. W nich najlepiej jest trzymać drobne rzeczy, które powinny znaleźć się zawsze pod ręką i być łatwo dostępne. Zatem co zabrać w góry? Co jest niezbędne i może się przydać?
Najważniejszą rzeczą wydają się być kijki trekkingowe. Dzięki nim strome podejścia stają się łatwiejsze, a podczas wędrówek po górach staw biodrowy, skokowy oraz kolana są odciążone. Składane kijki trekkingowe są o tyle wygodną opcją w górach, że kiedy nie są potrzebne, można je złożyć do niewielkich rozmiarów i schować do plecaka.
Latarka czołowa przydaje się nie tylko górnikom. Kiedy pogoda w górach się zmienia, słońce chowa się za chmurami, pojawia się mgła, deszcz i słabnie widoczność, taka latarka jest jak zbawienie. Zakładana na czoło spełnia swoją funkcję – zwiększa widoczność, a jednocześnie pozwala na to, by ręce nie były zajęte. Powinna ona być lekka z łatwą regulacją kąta nachylenia głowicy.
Górskie wędrówki to spory wysiłek dla organizmu, nawet tego zaprawionego w takich wyprawach. Nie można zatem zapomnieć o prowiancie i termosie z ciepłym napojem. Dobrze mieć ze sobą batoniki, które szybko uzupełnią energię oraz butelkę wody mineralnej, by ugasić pragnienie i zapobiec odwodnieniu organizmu.
W górach najważniejsze jest bezpieczeństwo, choć nie można wszystkiego przewidzieć. Na wyposażeniu plecaka każdego turysty powinna być apteczka. Oprócz niej dobrze mieć koc termiczny i gwizdek ratunkowy. W razie potrzeby można z tego skorzystać lub użyczyć innej osobie, która na szlaku doznała jakiegoś urazu. Taki ekwipunek może nawet uratować życie, dlatego nie należy o nim zapominać pakując plecak na wyprawę górską.
Odzież i obuwie na górski szlak
Odzież i obuwie mają ogromne znaczenie podczas wyprawy w góry. Powinny umożliwiać swobodną wymianę powietrza, a także gwarantować ogrzanie organizmu, kiedy pogoda się zmieni. Dobrze jest też mieć kurtkę przeciwdeszczową, gdyby deszcz zaczął nagle padać.
Górskie wyprawy to nierzadko wiele kilometrów pokonywanych pieszo, zatem warto zakupić odpowiednie skarpety. Powinny one być wytrzymałe i dawać pełen komfort. Zapobiegnie to nadmiernemu poceniu się stóp, powstawaniu obtarć i odcisków. Można również wziąć skarpetki na zmianę, aby stopy zawsze były suche i wygodnie było chodzić.
Trzeba również wyposażyć się w obuwie trekkingowe. Buty na długie, górskie wyprawy powinny być lekkie, wygodne, wytrzymałe z elastyczną, grubą podeszwą. Komfort chodzenia gwarantuje udaną wyprawę górską, która nie będzie kojarzyła się z odciskami i skurczami, a pięknymi wspomnieniami ze szlaków.
Bielizna oddychająca, czyli termoaktywna jest idealna na wyprawę w góry. Pozwala na wymianę powietrza, a także odprowadza wilgoć. Doskonale nadaje się zarówno na bardzo słoneczne dni, jak również przy chłodniejszej pogodzie, ponieważ zapobiega wychłodzeniu organizmu. Taka bielizna daje pełen komfort i swobodę ruchów, warto się w nią zaopatrzyć.
Z uwagi na zmienną pogodę w górach nie wolno zapominać o zabraniu ze sobą kurtki. Najlepsza będzie przeciwdeszczowa, nieprzemakalna, a jednocześnie oddychająca. Powinna być wygodna i wytrzymała, aby w razie potrzeby ogrzać organizm, jeśli temperatura zacznie spadać.
Ostatnim elementem wyposażenia plecaka powinien być powerbank, by w razie potrzeby móc skorzystać z telefonu, kiedy rozładuje się jego bateria.