Glitter.pl

Moda, uroda, zdrowie, lifestyle

Czy stomatolog to lekarz?
Zdrowie

Czy stomatolog to lekarz?

Stomatolog to absolwent kierunku lekarsko-medycznego, który funkcjonuje na uczelniach medycznych. Sama stomatologia jest jednym z działów medycyny, który skupia się na diagnozowaniu i leczeniu chorób zębów, przyzębia oraz jamy ustnej. Ważna jest także profilaktyka, dlatego specjaliści zajmują się również wykonywaniem przeglądów. Odpowiedź na pytanie zadane w tytule jest zatem twierdząca. Co warto wiedzieć na temat samej dziedziny oraz procesu kształcenia?

Jaką wiedzę musi mieć stomatolog?

Osoby, które ukończyły wspomniany wyżej kierunek i praktykują stomatologię, w rzeczywistości zajmują się nie tylko zębami, ale przede wszystkim leczeniem. Takie osoby muszą wiedzieć w jaki sposób wykonywane przez nich zabiegi w okolicach jamy ustnej wpływają na cały organizm oraz inne dolegliwości, np. cukrzycę, zapalenie wsierdzia czy chorobę Graves-Basedova. W obrębie stomatologii istnieje kilka specjalizacji – stomatologia zachowawcza z endodoncją, periodontologia, ortodoncja, chirurgia szczękowo-twarzowa, chirurgia stomatologiczna, protetyka i pedodoncja.

Stomatolog, który specjalizuje się w pierwszej dziedzinie jest najlepiej znany pacjentom, bowiem jest to lekarz, do którego udajemy się w przypadku problemów z próchnicą czy leczenia kanałowego.

Czym zajmują się lekarze innych specjalizacji?

Pedodoncja to stomatologia dziecięca, która dotyczy zarówno zębów mlecznych, jak i stałych. W tym przypadku duży nacisk kładzie się zwłaszcza na profilaktykę i naukę dbania o jamę ustną. Lekarz ortodonta zajmuje się wadami zgryzu. Protetyka skupia się z kolei na metodach uzupełnienia utraconych lub zniszczonych zębów. Do najczęściej wykorzystywanych należą mosty protetyczne, korony, licówki i implanty.

Do periodontologa zgłaszają się osoby zmagające się z chorobami przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej. Chirurgia stomatologiczna i szczękowo-twarzowa opiera się na leczeniu inwazyjnym polegającym na wykonywaniu zabiegów i operacji.