Glitter.pl

Moda, uroda, zdrowie, lifestyle

Zdrowie

Domowe sposoby na łupież

Z łupieżem zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Łuszczący się naskórek skóry głowy wygląda mało estetycznie i wywołuje uczucie dyskomfortu. Pozbycie się łupieżu nie jest sprawą prostą, jednak istnieje sporo sposobów, które skutecznie sobie z tym radzą. Do tych najbardziej polecanych zaliczamy proste, domowe metody, które dają doskonałe efekty w krótkim czasie. Warto je wypróbować.

Skąd bierze się łupież?

Zanim zabierzesz się za usuwanie łupieżu z własnej głowy, powinieneś poznać przyczyny jego powstawania. Być może popełniasz błędy podczas pielęgnacji skóry głowy, które powodują pojawienie się łupieżu. Wyeliminowanie ich może być najprostszym sposobem na tę dolegliwość.

Przesuszona skóra głowy to najczęstsza przyczyna łupieżu. W lecie, kiedy na zewnątrz jest gorąco, a Ty przebywasz w klimatyzowanym pomieszczeniu, skóra głowy staje się sucha. Podobnie jest w zimie – na zewnątrz jest zimno, więc zakładasz ciepłą czapkę i nierzadko kaptur. To sprawia, że na skórze głowy pojawia się łupież.

Drugą najczęstszą przyczyną łupieżu są alergie. Mogą to być zarówno uczulenia na składniki pokarmowe, jak również reakcje skórne na niektóre składniki używanych kosmetyków. Być może zbyt rzadko myjesz głowę? Jeśli robisz to co kilka dni, może to być przyczyną powstawania łupieżu.

Jest jeszcze jedna grupa czynników wywołujących powstawanie łupieżu. Do niej zaliczamy problemy hormonalne, łuszczycę, łojotokowe zapalenie skóry, egzemę oraz drożdże, które wywołują podrażnienie skóry głowy. W przypadku tych czynników, pozbycie się łupieżu nie będzie takie proste i najbezpieczniej byłoby skonsultować się z lekarzem.

Szampon przeciwłupieżowy

Kiedy pojawia się łupież, większość ludzi sięga w pierwszej kolejności po szampon przeciwłupieżowy. W jego składzie praktycznie zawsze znajduje się cynk, który doskonale radzi sobie z łuszczącym się naskórkiem.

Trzeba pamiętać o tym, że szorowanie skóry głowy nie sprawi, że łupież zniknie. Bardzo często po takim zabiegu pojawia się on w większej ilości, ponieważ przesuszona skóra jest dodatkowo podrażniona. Jeśli zdecydujesz się na używanie szamponu przeciwłupieżowego, podczas mycia delikatnie masuj skórę głowy opuszkami palców. W ten sposób nie będziesz podrażniać wrażliwej skóry głowy.

W większości przypadków szampon przeciwłupieżowy dobrze radzi sobie z łuszczącym się naskórkiem, jednak nie powinno się go stosować na dłuższą metę. Jego zadaniem jest usuwanie łupieżu, a nie pielęgnacja włosów, dlatego po długim jego stosowaniu włosy nie wyglądają zbyt dobrze. Z tego powodu warto sięgnąć po domowe sposoby na łupież, które są nieinwazyjne, za to bardzo skuteczne i całkowicie naturalne.

Domowe metody na łupież

Wbrew pozorom łupież może powstawać na skutek diety niedoborowej. Kiedy codzienne menu ubogie jest w witaminy z grupy B, E, A, a także kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, cynk, magnez, potas i fosfor, może pojawić się łuszczący naskórek. Dobre zbilansowanie diety powinno zmniejszyć dolegliwości skórne.

Jeśli zmiana diety nie pomaga, to zastosowanie sprawdzonych, tanich sposobów może okazać się zbawienne. Wszystkie te składniki na pewno znajdziesz w swojej kuchni, dlatego zacznij wykorzystywać je do naturalnej pielęgnacji skóry głowy. Świeżo wyciśnięty sok z cytryny należy wcierać w skórę głowy co najmniej raz w tygodniu. Następnie trzeba odczekać około 20 minut i dobrze spłukać głowę letnią wodą. Najważniejsze, aby po tym zabiegu nie myć już włosów szamponem, a zatem sok z cytryny wcieraj po myciu.

Dwa ząbki czosnku rozgniecione i wymieszane ze szklanką ciepłej wody są idealną płukanką dla skóry łupieżowej. Tę miksturę należy wetrzeć we włosy i pozostawić na około 5-10 minut. Po tym czasie należy dobrze wypłukać włosy i umyć je delikatnym, najlepiej ziołowym szamponem.

Do nawilżenia przesuszonej skóry idealnie nada się jogurt naturalny. Należy nałożyć go na skórę i delikatnie wmasować, pozostawić na co najmniej pół godziny. Następnie spłukać i umyć włosy szamponem. W walce z łupieżem sprawdzi się również olej rycynowy, olej kokosowy i pokrzywa.