Glitter.pl

Moda, uroda, zdrowie, lifestyle

rzucanie palenia
Zdrowie

Jakie są istotne korzyści rzucenia palenia?

Z nałogiem palenia papierosów zmaga się miliony osób na całym świecie. Co prawda większość palaczy jest świadoma tego, że wpadła w sidła nałogu, ale mimo wielu prób, większość z nich, nie potrafi z nim skutecznie zerwać. Tymczasem korzyści z niepalenia papierosów są ogromne. Dlaczego warto rzucić palenie?

Palenie papierosów a zdrowie

Używka ta nie wypływa korzystnie na ludzkie zdrowie. W nikotynie są zawarte bardzo szkodliwe substancje, które mogą powodować mnóstwo poważnych skutków ubocznych.

Co prawda na każdej paczce papierosów znajdują się informacje o chorobach, które mogą być skutkiem nałogowego palenia, ale nie do wszystkich palaczy one docierają. Tymczasem warto jak najprędzej uświadomić sobie, że tytoń może być powodem szeregu chorób, kończąc nawet na nieuleczalnym nowotworze płuc.

Większość palaczy liczy się ze zgubnymi skutkami, ale nie potrafi wymóc w sobie tyle siły, aby pożegnać się z nałogiem. Codzienna dawka tytoniu, którą dostarczamy organizmowi, szybko wchodzi w nawyk i w efekcie tego organizm oczekuje takiej samej porcji kolejnego dnia. A jeśli mu nie dostarczymy, to wówczas możemy doświadczyć trzęsienia rąk, omamów, zawrotów głowy oraz nudności.

Rzucenie palenia a istotne korzyści

Zerwanie z nałogiem palenia tytoniu to bardzo dobry pomysł. Dzięki temu nie tylko minimalizujemy ryzyko zachorowania na raka płuc, lecz także unikamy chorób jamy ustnej, przełyku albo krtani. Co więcej, zmniejszamy skutecznie ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca.

Już po kilku dniach od rzucenia palenia zmysły węchu i smaku wracają do normalności. Dzięki temu zaczynają lepiej smakować potrawy. Po rzuceniu tego nałogu można na nowo cieszyć się ulubionym zapachem owoców, kwiatów czy perfum.

Wzrasta także poziom tlenu we krwi, a maleje tlenek węgla. Prowadzi to do znacznej poprawy wydolności organizmu oraz do lepszej kondycji fizycznej. W tym celu warto dodatkowo rozpocząć regularne treningi, takie jak jazda na rowerze czy bieganie.

Po kilku tygodniach od rzucenia palenia wzmacnia się układ krążenia, a wraz z tym czubki palców u rąk i nóg na dłużej zachowują ciepło.

Pozbywamy się także nieprzyjemnego zapachu dymu tytoniowego, który to dotychczas nieustannie pozostawał na ubraniach oraz we włosach. Z kolei zęby odzyskują naturalny odcień, a oddech staje się świeży. U kobiet, cera odzyskuje swój dawny, piękny odcień. Jest ona bowiem wolna od wszelkich zanieczyszczeń, które były wcześniej wchłaniane wraz z dymem tytoniowym.

Z czasem ustępuje także kaszel palacza i wzrasta wydolność układu oddechowego. W efekcie tego nie mamy problemów z dusznościami. Wzmocniony zostaje też układ odpornościowy, dzięki czemu szybciej regenerujemy się podczas przeziębień.

I co najważniejsze bardzo szybko widoczne są korzyści finansowe. Zaprzestając palenie, można zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy i przeznaczyć je na wakacje czy inne, ulubione przyjemności.

Artykuł sponsorowany