Glitter.pl

Moda, Uroda, Zdrowie, Lifestyle

Zdrowie

Maseczka FFP2 wielorazowa – jak dezynfekować?

Prawidłowe noszenie maseczki pozwala nam skutecznie chronić się przed zakażeniem wirusem SARS-2, ale też przed innymi bakteriami czy zarodkami grzybów. Najpopularniejsze maseczki FFP2 to częsty wybór Polaków z uwagi na łatwą dostępność, nieskomplikowane użycie i przystępną cenę. Zazwyczaj tego typu produkty są przeznaczone do jednorazowego użytku, ale gdy korzystasz z nich więcej razy dla zachowania wysokiej wydajności filtracji pamiętaj o prawidłowej dezynfekcji.

Dezynfekcja maseczki FFP2 – po co?

Na maseczce FFP2 osadzają się zanieczyszczenia. To oznacza, że nie wystarczy po prostu ściągnąć ją i odłożyć po skorzystaniu, lecz trzeba jeszcze zadbać o zneutralizowanie potencjalnych zagrożeń. Można to zrobić poprzez dezynfekcję, która odbywa się w m.in. w wysokiej temperaturze, w praniu suszeniu. 

Prawidłowo przeprowadzona dezynfekcja w żaden sposób nie narusza struktury maseczki i nie wpływa na zmniejszenie efektywności filtracji, lecz dotyczy to produktów przeznaczonych do wielokrotnego użytku. Choć niektóre badania wykazały, że w ostateczności dezynfekcji można poddawać też jednorazowe maseczki FFP2, to jednak nie jest to zalecane, gdy jest możliwość sięgnięcia po nową maseczkę.

Skuteczna dezynfekcja maseczek

Dezynfekcja maseczek jest skuteczna, o ile pamiętasz o jej przeprowadzaniu po każdym użyciu środka ochrony własnej. Oczyszczanie maseczki z potencjalnych zanieczyszczeń odbywa się na kilka sposobów:

  • przecieranie od wewnątrz mokrą ściereczką,
  • pranie i suszenie,
  • dezynfekowanie w piekarniku (pasteryzacja w temperaturze 60 stopni Celsjusza),
  • płukanie pod bieżącą wodą (w temperaturze 30 stopni Celsjusza).

A co z popularnymi środkami dezynfekującymi na bazie alkoholu? Ich stosowanie nie jest wskazane, ponieważ mogłoby powodować po pierwsze uszkodzenie maseczki i osłabienie jej włókien, a po drugie negatywnie oddziaływać na samopoczucie i stan dróg oddechowych. Na szczęście są inne, wymienione wyżej sposoby, które równie skutecznie rozprawią się z problemem zanieczyszczonej maseczki i pomocą przygotować ją do kolejnego użycia.

Dezynfekcja maseczki jest ważna

Pamiętaj, że cząsteczki wirusa mogą pozostać aktywne na powierzchni maseczki nawet przez kilka dni. Nie ryzykuj, że rozniosą się na inne części Twojego ciała, osoby czy powierzchnie. Więcej na temat dezynfekowania maseczek znajdziesz w artykule https://medivon.pl/maseczka-ffp2-wielorazowa-jak-dezynfekowac/. Warto też pamiętać o niedotykaniu maseczki i jej prawidłowym ściąganiu. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.