Glitter.pl

Moda, uroda, zdrowie, lifestyle

Zdrowie

Mikrodermabrazja w domu – czy jest bezpieczna?

Mikrodermabrazja to pielęgnacyjny zabieg kosmetyczny, w którym dochodzi do usunięcia wierzchniej warstwy naskórka za pomocą niewielkiego strumienia mikrokryształów. To jedna z najnowocześniejszych technik mechanicznego usuwania wierzchnich warstw naskórka. Tego typu zabieg najczęściej jest przeprowadzany w gabinetach kosmetycznych, ale nie tylko. Czy mikrodermabrazja w domu jest bezpieczna?

Podstawowe założenia zabiegu

Mikrodermabrazja jest zabiegiem umożliwiającym złuszczenie martwego naskórka i pozbycie się go z okolic twarzy. Pośrednio, dzięki temu zabieg prowadzi do zmniejszenia zaskórników, znacząco zmniejsza występujące na skórze przebarwienia, wygładza naskórek, a w przypadku cery trądzikowej oraz tłustej – może nawet wpłynąć pozytywnie na ograniczenie wydzielania sebum.

W większości przypadków, zabieg ten wykonywany jest jedynie w salonach kosmetycznych, jednak coraz więcej producentów decyduje się na tworzenie tego typu urządzeń również do użytku domowego.

Bezpieczeństwo domowej mikrodermabrazji

Wykonanie zabiegu w domu – podobnie zresztą, jak i w gabinecie – obarczone jest pewnym ryzykiem. Nie oznacza to oczywiście, że należy z góry zrezygnować z wykonania mikrodermabrazji w domowym zaciszu.

Producenci prześcigają się w tworzeniu nowych, coraz bardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań, które będą zadowalające dla ich klientów. Starają się, by urządzenia były nie tylko skuteczne, ale również bezpieczne i możliwie jak najbardziej estetyczne.

Zasadniczo, w kwestii bezpieczeństwa tego rozwiązania można przyjąć, że – dokładnie jak w przypadku każdego innego zabiegu – mikrodermabrazja w domu przeprowadzona z zastosowaniem profesjonalnego urządzenia i z zachowaniem wszelkich zasad ostrożności, jest zabiegiem bezpiecznym. Należy jednak ściśle stosować się do wszelkich zaleceń producenta i unikać sytuacji, w których mogłoby dojść do uszkodzenia skóry.

Mikrodermabrazja – o czym pamiętać?

Przede wszystkim należy koniecznie wziąć pod uwagę, że jest to zabieg wykonywany na skórze twarzy, która jest stosunkowo delikatna. Dlatego też należy nade wszystko unikać zbyt silnego dociskania głowicy urządzenia do twarzy czy wielokrotnego przesuwania nim po skórze. Ponadto, nie zaleca się użytkowania urządzeń do domowej mikrodermabrazji na uszkodzony naskórek, bowiem mogłoby to być bardzo niekorzystne dla skóry.

Po zabiegu nie należy eksponować się nadmiernie na słońce ze względu na to, że naskórek jest w pewnym stopniu uszkadzany podczas zabiegu. Dlatego też znacznie bezpieczniej jest – przynajmniej w początkowej fazie stosowania zabiegu w domu – nie decydować się na częste wychodzenie na zewnątrz, szczególnie w okresie letnim, a gdy już się wychodzi – stosować dobrej jakości krem z filtrem.

Nade wszystko – należy również zwrócić uwagę na to, którą z końcówek zaleca stosować początkowo producent. W innej sytuacji doprowadzimy do znacznych uszkodzeń skóry – bowiem w przypadku większości urządzeń, dopóki naskórek nie przyzwyczai się do zabiegu, konieczne jest użytkowanie końcówki do skóry delikatnej. Możliwe jest rozpoczęcie stosowania innych końcówek dopiero, gdy skóra przywyknie do eksfoliacji.

Podczas wykonywania zabiegu, należy także odpowiednio naciągać skórę: jeśli tego nie zrobimy, może dojść do zadrapań i ogólnych uszkodzeń skóry, w wyniku których dalsze przeprowadzanie zabiegu stanie się niemożliwe aż do zagojenia ran, a dodatkowo – pokryjemy twarz nieestetycznymi zacięciami.

Przeciwwskazania do wykonywania mikrodermabrazji

Niektóre osoby nie mogą wykonywać zabiegu, choć przeciwwskazań jest stosunkowo niewiele. Zabiegu tego nie można wykonywać na podrażnionej skórze, przy dopiero wygojonych stanach zapalnych (lub w trakcie gdy znajdują się one na skórze). Nie zaleca się wykonywania mikrodermabrazji również osobom przyjmującym izotretynoinę (głównie w leczeniu trądziku).

Brak jest zgodności co do bezpieczeństwa mikrodermabrazji w trakcie ciąży, dlatego część salonów kategorycznie tego odmawia, a inne – wykonują zabieg.