Glitter.pl

Moda, uroda, zdrowie, lifestyle

Moda

Moda w stylu greckiej bogini

W modzie wciąż poszukuje się inspiracji, które zapoczątkują nowy styl i będzie on panował przez jakiś czas. A portem ustąpi miejsca nowej modzie. Bo moda jest przejściowa. Trwa sezon lub dwa sezony i przemija.

Czym jest moda?

Moda jest podsystemem komunikacyjnym charakterystycznym dla danej epoki. Ma za zadanie coś przekazać lub do czegoś zachęcić. Moda może mieć wielki wpływ na jednostkę, jak i na wielką grupę ludzi. A zwłaszcza tych ludzi, którzy chcą naśladować innych znanych ludzi, którzy modnie się ubierają. Na przykład dziś damska moda dyktuje sukienki na wzór greckiej bogini. W historii grecka bogini ubrana była w długą jasną suknię. Tak i dziś na salonach królują długie drapowane sukienki. Tak ubierają się głównie znani ludzie estrady i telewizji. Ubiór i biżuteria w stylu greckim, to dzisiaj trend wśród osób bywających na salonach i wielkich uroczystościach. Najbardziej popularnymi kolorami w modzie „grecka bogini” jest biel i odcień błękitu. Nie mniej ważny jest fason. I tu modne są sukienki i tuniki. Do tego sandały i miedziana biżuteria. Wracając do mody, to trzeba podkreślić, że moda występuje we wszystkich kulturach. Gdyż ubiór ma różne funkcje. Oczywiście najważniejszą jest ta, że okrywa nasze ciało, chroni i go ociepla. Lecz ubiór ma także dodatkowe funkcje poza funkcją użyteczną. Gdyż także zdobi człowieka i wyróżnia go z pośród innych osób. Ludzie rywalizują ze sobą pod względem mody.

Inny gust

Moda mówi o statusie i zainteresowaniach jednostki. Często jest droga i nie każdy może pozwolić sobie na podążanie za modą. Trzeba również zaznaczyć, że nie każdemu podoba się to co jest modne mimo możliwości nabycia modnego ubrania. Nie każdemu też pasuje to co jest modne, na co trzeba zwracać uwagę, aby uniknąć zbłaźnienia i szydzenia. Niektórzy twierdzą, że moda jest ściśle połączona z różnymi obszarami rzeczywistości. Takimi, jak sztuka, polityka, ekonomia. Inni natomiast upierają się przy tym, że moda rozwija się autonomicznie mimo symbiozy z innymi kontekstami społecznymi. Wielu uważa, że moda stanowi samoistną instytucję społeczną i reguluje sposoby zachowania. Bardzo często modę wiąże się ze stylem. O modzie mówimy najczęściej w kontekście ubiorów. Lecz modne mogą być również fryzury, styl w muzyce i wiele jeszcze innych rzeczy. Bo moda określa styl życia w każdym jego aspekcie, który jest popularny w danym okresie i odchodzi dając miejsce innemu chwilowemu stylowi. Bo moda zawsze jest zjawiskiem krótkotrwałym. Dlatego lepiej jest posiadać własny styl, który nigdy nie mija, bo jest stały. Choć własny styl także można zmieniać podczas swojego życia. Lecz trwa on zawsze nieporównanie dłużej niż krótkotrwała moda.