Glitter.pl

Moda, uroda, zdrowie, lifestyle

Odzież wełniana
Moda

Odzież wełniana – jak dbać o ubrania z wełny?

Wraz z nadchodzącą jesienią i zimą, robimy porządki w naszych szafach. Na półki wracają mięsiste swetry, a na wieszaki ciepłe okrycia. Czy Twoje wełniane ubrania z poprzedniego sezonu nadal wyglądają jak nowe? Czy chcesz, aby ulubione elementy garderoby pozostały tak samo piękne również na następny rok? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, w czym prać wełnę oraz jak prać wełnę, aby przedłużyć piękno i jakość ubrań z tego surowca.

Wełna – najważniejsze właściwości

Za co kochamy wełnę? Oto TOP 8 cech wełny owczej:

  • doskonała izolacja i termoregulacja – wełna owcza świetnie zatrzymuje ciepło i pomaga zapewnić stałą temperaturę ciała,

  • oddychalność – materiał przepuszcza powietrze, zapobiegając przegrzaniu,

  • higroskopijność – wełniana tkanina lub dzianina jest w stanie wchłonąć wilgoć równą do 30% swojej masy, nie sprawiając wrażenia mokrej,

  • właściwości samoczyszczące – wełna nie przyciąga zabrudzeń, a plamy są łatwe do usunięcia,

  • odporność na wnikanie zapachów – surowiec hamuje rozwój bakterii, ale też nie pochłania zapachów z ciała,

  • niezmienność formy – elastyczne włókna po rozciągnięciu szybko wracają do pierwotnego kształtu,

  • biodegradowalność – wełna ulega całkowitemu rozkładowi w glebie,

  • trwałość – surowiec jest niezwykle wytrzymały.

Jak dbać o swetry z wełny?

Pielęgnacja swetrów z wełny polega przede wszystkim na ich wietrzeniu. Jeśli na materiale nie ma widocznych plam, po prostu wywieś lub rozłóż ubranie na świeżym powietrzu na kilka godzin, a znów będzie świeże.

Z kolei, gdy już przytrafią się większe zabrudzenia, postępuj według poniższej instrukcji:

  1. Odczytaj zalecenia producenta z metki i zastosuj się do nich.

  2. Jeśli brakuje metki lub napisy są wytarte, zapamiętaj uniwersalny przepis prania wełny:

  • Do miski wlej wodę o temperaturze zbliżonej do ludzkiego ciała, a następnie odrobinę płynu do prania wełny lub delikatnych tkanin.

  • Zamocz sweter i łagodnie ugniataj. Nigdy nie pocieraj i nie wyżymaj wełny.

  • Wypłukaj ubranie w czystej wodzie. Pamiętaj, aby jej temperatura była taka sama, jak tej, w której sweter został wyprany.

  • Po wyjęciu z wody rozłóż sweter na suchym ręczniku i zawiń w rulon.

  • Zmień ręcznik po 15 minutach i tym razem pozostaw na płasko do wyschnięcia w przewiewnym miejscu, ale z dala od bezpośredniego źródła ciepła czy światła słonecznego.

Ponadczasowe, miękkie w dotyku i idealnie skrojone wełniane swetry, które przy odrobinie Twojej pomocy przetrwają w nieskazitelnym stanie wiele sezonów, kupisz w sklepie polskiej marki premium Patrizia Aryton: https://patrizia.aryton.pl/c/685-swetry-z-welny.

Pranie wełny – jak prać szale, sukienki, swetry i inne ubrania z wełny?

Akcesoria, sukienki, spodnie czy żakiety to również elementy garderoby, w których składzie może znajdować się wełna. Jak prać każdy z nich? To sprawdzone sposoby:

  • szale z wełny – wykorzystaj instrukcję z poprzedniego rozdziału. Jeśli poszukujesz inspiracji i planujesz zakup miękkich, wszechstronnych wełnianych szali, kliknij tutaj i zobacz, jakie modele ma w swojej kolekcji Patrizia Aryton: https://patrizia.aryton.pl/c/696-szale-z-welny,

  • spodnie do garnituru z wełny – zastosuj uniwersalny przepis prania wełny lub wypierz w pralce na programie wełna, o ile pozwala na to instrukcja na metce,

  • żakiety i płaszcze wełniane – powierz profesjonalistom z dobrej pralni chemicznej lub przewietrz ubrania z wełny na mrozie, aby odświeżyć tkaninę,

  • sukienki z wełny – możesz wybrać zarówno pranie ręczne, pranie w pralce, jak i czyszczenie chemiczne. Wszystko zależy od struktury materiału oraz detali wykończenia (np. obecności zamków czy usztywnień). Dlatego najważniejszą wskazówką jest zawsze metka. Obejrzyj modele z kolekcji Patrizia Aryton i sama zobacz, jak różnorodne mogą być wełniane sukienki: https://patrizia.aryton.pl/c/831-sukienki-welniane.

W jakiej temperaturze prać wełnę?

Pozostaje jeszcze pytanie: w ilu stopniach prać wełnę ręcznie, a w ilu w automacie? Wełna to materiał naturalny, dlatego nienajlepiej znosi zbyt wysokie i zbyt niskie temperatury, ale przede wszystkim ich nagłe zmiany. Woda powinna mieć zatem 30-40 stopni, gdy pierzemy ręcznie, lub 30 stopni, gdy korzystamy z pralki.

Wiesz już, jak dbać ubrania z wełny? To wybierz te najlepsze od Patrizia Aryton!

Nie tylko od sposobu pielęgnacji, ale też jakości samego surowca oraz precyzji wykonania zależy piękno i trwałość ubrań z wełny. Wybierając wełniane elementy garderoby zawsze sięgaj tylko po renomowane i doświadczone marki. Patrizia Aryton to producent ubrań premium, na których nigdy się nie zawiedziesz. Szlachetne materiały od sprawdzonych dostawców oraz mistrzowskie krawiectwo to wyznaczniki jego działalności od ponad 30 lat. Chcesz się przekonać na własnej skórze? Obejrzyj i zamów ubrania z wełny na https://patrizia.aryton.pl/.

Artykuł sponsorowany