Glitter.pl

Moda, uroda, zdrowie, lifestyle

Zdrowie

Walka z anginą – domowe sposoby na anginę

Każde zapalenie dróg oddechowych jest uciążliwe. Ból gardła, wysoka gorączka, trudności w przełykaniu, nierzadko kaszel i katar powodują ogromny dyskomfort. Warto zatem sięgnąć po domowe, sprawdzone sposoby, które wspomagają leczenie infekcji i pozwalają szybciej powrócić do zdrowia.

Leczenie anginy wymaga antybiotyku

Angina jest infekcją górnych dróg oddechowych wywoływaną przez bakterie. Pierwszym jej objawem jest potworny ból gardła oraz wysoka gorączka. Węzły chłonne na szyi powiększają się, a na migdałkach pojawia się biały nalot z czopkami ropnymi. Taki stan wywołany jest przez bakterie paciorkowca.

Prawdą jest, że anginę można skutecznie wyleczyć jedynie antybiotykami, dlatego już przy pierwszych objawach infekcji należy udać się do lekarza. Nieleczona lub niedoleczona angina niesie ze sobą groźne powikłania. Najczęściej przechodzi ona wówczas w ropień okołomigdałkowy. Jednak może również doprowadzić do zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia nerek i stawów.

Lekarz po zdiagnozowaniu anginy u pacjenta zleca antybiotykoterapię, przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Najważniejsze jest zmniejszenie bólu gardła, które powoduje brak apetytu i ogromne trudności z przełykaniem pokarmu, nawet tego w postaci płynnej. Aby wspomóc walkę organizmu z infekcją, można sięgnąć po domowe sposoby na anginę, które zmniejszą dolegliwości bólowe i przyspieszą powrót do zdrowia.

Domowe metody walki z anginą

W przypadku każdej infekcji dróg oddechowych polecany jest syrop z cebuli i czosnku. Można go przygotować dosłownie w kilka minut, a już po pierwszej łyżce ból gardła jest mniejszy. Cebula i czosnek są naturalnymi antybiotykami. Wystarczy dużą główkę cebuli i kilka ząbków czosnku pokroić w kostkę i włożyć do słoiczka. Następnie należy dodać do tego dwie łyżki miodu i opcjonalnie świeżo wyciśnięty sok z połowy cytryny. Taką miksturę należy szczelnie zamknąć w słoiczku i odczekać około 4-5 godzin, aż zrobi się z niej syrop. Zalecana dawka tej zdrowotnej mikstury to jedna łyżka co 3-4 godziny.

Leczenie anginy wspomagają również zioła, szczególnie szałwia i rumianek, które działają antyseptycznie. Łyżkę liści szałwii i rumianku, a także liści malin należy zalać szklanką wrzącej wody i zaparzać pod przykryciem przez około 15-20 minut. Następnie należy przecedzić napar i płukać nim porządnie gardło nawet kilka razy dziennie. Dzięki tym ziołom szybko odczujemy ulgę.

Zwykła sól kuchenna również pomoże przy anginie i ostrym bólu gardła. Wystarczy łyżkę soli rozpuścić w szklance letniej wody i dobrze zamieszać. Tym roztworem soli należy płukać gardło trzy razy dziennie.

Nie zapomnij o nawodnieniu

Angina bardzo osłabia organizm, dlatego ważny jest odpoczynek podczas leczenia infekcji. Organizm musi mieć możliwość zregenerować swoje siły, by szybciej rozprawić się z bakteriami. Podczas każdego zapalenia dróg oddechowych należy również pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Najlepiej jest pić wodę mineralną, świeżo wyciskane soki z owoców i warzyw, a także napary ziołowe. Tym ważniejsze jest nawadnianie organizmu, kiedy pojawia się wysoka gorączka wywołująca pocenie się, a u dzieci nierzadko wymioty.

Odwodniony organizm jest słabszy, a przecież właśnie walczy z infekcją. Nie wolno zapominać o uzupełnianiu wody, która również pomaga zwalczać infekcję. Przy anginie zalecana jest herbatka z dzikiej róży, która zawiera bardzo dużo witaminy C tak niezbędnej dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Herbatka powinna być spożywana, kiedy jest ciepła, ale nie gorąca. Dodatkowo można dodać do niej odrobinę soku z malin, który również pomaga zwalczyć infekcję.

Nasze babcie i prababcie miały jeszcze jeden sposób na walkę z zapaleniem górnych dróg oddechowych. Ich sposób jest skuteczny po dziś dzień. Szklanka ciepłego mleka z dodatkiem odrobiny miodu i masła działa łagodząco na ból gardła, antybakteryjnie oraz przeciwzapalnie. Z takich sprawdzonych, naturalnych sposobów leczenia anginy powinniśmy korzystać.