Zdrowe zakupy to temat, który dotyka każdego z nas. Kupowanie to nieodmienny i nieunikniony element naszej rutyny, który wiąże się z wydatkami i z czasem. To w jaki sposób dokonujemy zakupów i co kupujemy ma realny wpływ na nasz budżet domowy, a także na zdrowie nasze i bliskich. Jak robić zdrowe zakupy? O tym przeczytasz poniżej.
Agenda:
- W jaki sposób powinno się dokonywać zakupów?
- Zdrowe zakupy – na czym polegają?
W jaki sposób powinno się dokonywać zakupów?
Przede wszystkim, rozsądny. Nie jesteśmy jaskiniowcami, którzy walczą o każdą formę jedzenia, by przetrwać. Nie musimy robić zakupów na cały tydzień. Możemy chodzić po zakupy codziennie rano, w celu kupienia rzeczy, które faktycznie wykorzystamy w kuchni w danym dniu. Oczywiście nie każdy ma czas na codzienne robienie zakupów, jednak warto zagospodarować go tak, by robić zakupy z najpotrzebniejszym asortymentem, przynajmniej co drugi dzień. Tym sposobem unikamy marnotrawstwa i zjadamy wszystko co kupiliśmy. W sytuacji, w której robimy zakupy na cały tydzień, człowiek automatycznie chce kupić więcej, bo w końcu, ma świadomość tego, że są to zakupy na dłużej. Efektem tego działania, niestety, jest kupienie rzeczy albo zbędnych, albo w zbyt dużej ilości. Logicznie do tego podchodząc, chleb nie będzie świeży przez cały tydzień, prawdopodobnie produkty o bardzo krótkim terminie przydatności, stracą na swej „wartości”, a więc trzeba będzie je wyrzucić.
Zdrowe zakupy – na czym polegają?
Robienie zakupów, powinno się również wiązać z czytaniem etykiet i sprawdzaniem składu. Im mniej składników w danym składzie, tym zdrowszy produkt. Warto więc czytać w sklepie, dla naszego zdrowia. Sprawdzajmy skład oraz wartości odżywcze. Starajmy się kupować świeże jedzenie, nie przetworzone. W ocenie jakości produktów mogą pomóc Ci specjalne aplikacje na telefon, które po kodzie kreskowym napiszą ci wszystko na temat jego składu. Jest to szybka i wygodna opcja. Zdrowe zakupy to też takie, gdy kupujemy dużą ilość owoców, warzyw, nabiału. Unikajmy niezdrowych przekąsek typu chipsy czy czekoladki oraz słodkich napojów. Nie tylko podziękuje nam za to nasz brzuch, ale i zaoszczędzimy pieniądze. Jeśli martwisz się, że mniej przetworzona żywność krócej przetrwa w lodówce, postaw na mrożonki lub samemu zamrażaj. W ten sposób zdrowy, naturalny produkt możesz przechowywać o wiele dłużej.
Podsumowanie
Aby dokonać zdrowych i rozsądnych zakupów, nie kupuj na zapas. W innym przypadku będziesz musiał wyrzucić to, czego nie zjesz, zmarnujesz jedzenie. Staraj się kupować świeże produkty z krótkimi składami oraz dużo owoców i warzyw. Unikaj przetworzonych, gotowych dań oraz słodyczy. Wyjdzie to lepiej dla twojego zdrowia oraz portfela. Możesz spróbować zamrozić żywność, jeśli chcesz by przetrwała dłużej.