Glitter.pl

Moda, uroda, zdrowie, lifestyle

Zdrowie

Maść cynkowa – na co używać?

Można dostać ją w każdej aptece, kosztuje zaledwie parę złotych, ale naprawdę potrafi zdziałać cuda – maść cynkowa to popularny produkt kosmetyczny przeznaczony do leczenia różnych dolegliwości skórnych. Warto mieć ją w swojej łazience!

Maść cynkowa – co to?

Maść cynkowa (Zinci oxidi unguentum) to kosmetyk, który zawiera w swoim składzie cynk. Ma formę gęstej maści, która przeznaczona jest do miejscowego stosowania na skórę. Wspomaga leczenie stanów zapalnych, a także niedoskonałości skórnych, w tym trądziku.

Kosmetyk może być używany zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Nie należy nakładać go na dużą powierzchnię zdrowej skóry, ponieważ może spowodować jej nadmierne podrażnienie.

Skład maści cynkowej

Głównym składnikiem aktywnym w maści cynkowej jest cynk, a dokładnie tlenek cynku (ZnO, Zinc oxide). Większość maści dostępnych na rynku ma stężenie 10%, czyli 100 gramów maści zawiera 10 gramów tlenku cynku.

Substancja pomocnicza, która nadaje maści cynkowej odpowiednią konsystencję, to wazelina hydrofilowa (Vaselinum hydrophylicum, inaczej Petrolatum hydrophylicum).

Właściwości maści z cynkiem

Dobroczynne właściwości cynku był znane już starożytnym. Stosowany był on między innymi w Egipcie do leczenia chorób skórnych.

Działanie tlenku cynku:
– ściągające
– osuszające
– przeciwzapalne
– antyseptyczne
– ochronne

Kiedy warto zastosować maść cynkową?

Maść cynkowa posiada bardzo szerokie zastosowanie. Może być ona używana na różnego rodzaju problemy skórne.

Stany zapalne skóry
Najczęściej maść z cynkiem stosowana jest przy stanach zapalnych skóry objawiających się przez zaczerwienienie, podrażnienie, swędzenie, krostki. Kosmetyk pokrywa zapalenia warstwą ochronną i szybko łagodzi dolegliwości.

Otarcia naskórka
Maść cynkowa bardzo dobrze nadaje się także do smarowania otarć naskórka, na przykład po wypadku na rowerze lub rolkach. Jej antyseptyczne działanie zapobiega pojawieniu się infekcji skórnych.

Opryszczka
Kosmetyk szybko zmniejsza objawy opryszczki. Łagodzi nadmierny świąd i pieczenie, a ze względu na działanie wysuszające sprzyja szybkiemu gojeniu się „zimna”.

Trądzik
Działanie maści cynkowej przypadnie do gustu nastolatkom i innym osobom z cerą trądzikową. Nakładana punktowo na wypryski powoduje ich szybsze wysuszenie i zagojenie. Ma także działanie antyseptyczne – przeciwbakteryjne, dzięki czemu zmniejsza ryzyko ponownego pojawiania się zmian.

Pieluszkowe zapalnie skóry
Tradycyjnie maść z cynkiem używana jest także na pieluszkowe zapalenie skóry. Warto jednak pamiętać, że zwykła maść cynkowa posiada dość duże stężenie cynku i może powodować wysuszenie skóry, gdy nakładana jest na duże powierzchnie. Lepszym wyborem mogą być kosmetyki dedykowane dla dzieci, które zawierają w składzie tlenek cynku w mniejszym stężeniu.

Ochrona przed słońcem
Tlenek cynku jest także popularnym związkiem stosowanym w celu ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Działa jak fizyczny filtr przeciwsłoneczny – odbija promieniowanie UV. Wchodzi w skład kremów i balsamów przeciwsłonecznych – także kosmetyków naturalnych. W awaryjnych sytuacjach można stosować go także w celu ochrony przed słońcem.

Jak używać maści cynkowej?

Maść cynkowa jest kosmetykiem przeznaczonym do stosowania punktowego, dlaczego nie należy używać jej na większych powierzchniach skóry, a także na skórze zdrowej. Może ona spowodować wtedy jej nadmierne przesuszenie.

Maść należy nakładać cienką warstwą na zmienione chorobowo miejsca 1-2 razy dziennie, najlepiej na noc. Maść nie nadaje się też do stosowania pod makijaż. Przed jej aplikacją i po aplikacji należy umyć ręce.

Przeciwwskazania do stosowania maści cynkowej

Chociaż maść cynkowa jest kosmetykiem dobrze tolerowanym, to jednak posiada ona także określone przeciwwskazania.

Maści z cynkiem nie należy stosować:
– na uszkodzoną skórę
– na ostre stany zapalne skóry
– gdy u pacjenta występuje uczulenie na tlenek cynku albo na inne składniki kosmetyku

Maść cynkowa jest zatem uniwersalnym kosmetykiem o leczniczych właściwościach, który wspomaga usuwanie różnych zmian na skórze – od zmian zapalnych, przez trądzik, a skończywszy na opryszczce.