Wizyta u ginekologa może wywołać stres, a nawet lęk u młodych dziewcząt. Dobrze jest wybrać się na nią w celach kontrolnych, a nie przy okazji pojawiającej się infekcji bądź innych nieprawidłowości. Obecność bliskiej osoby – mamy czy starszej siostry jest niezwykle pomocna. Jeśli nie ma innych wskazań do odbycia takiej wizyty, specjaliści zalecają ja po raz pierwszy w wieku 16-17 lat.
Jak przygotować się na pierwszą wizytę?
Dobre przygotowanie do pierwszej wizyty u ginekologa sprawi, że będzie ona mniej stresująca. Do tego specjalisty nie potrzeba skierowania, wystarczy umówić się na dogodny termin. Lekarza można wybrać sobie samemu – może to być kobieta lub mężczyzna. Kobieta ginekolog na pierwszą wizytę jest częściej wybierana przez młode dziewczęta.
Do każdego lekarza, do ginekologa również, pacjentka niepełnoletnia powinna udać się z osobą dorosłą. Podczas badania ginekologicznego nie musi ona być z pacjentką w gabinecie. Mama lub starsza siostra to dobre wsparcie, by mniej się stresować.
Młode pacjentki, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia mogą wybrać się na pierwszą wizytę do ginekologa dziecięcego. Wówczas badanie odbywa się per rectum – lekarz wprowadza przez odbyt dwa palce i lekko uciska brzuch. To trwa dosłownie chwilę i nie jest bolesne. Może powodować niewielki dyskomfort, ale doświadczony lekarz będzie potrafił przeprowadzić badanie w miarę szybko.
Do wizyty u ginekologa należy się przygotować. Zachowanie zasad higieny jest oczywiste, jednak uprzednia depilacja miejsc intymnych czy stosowanie jakiegoś dezodorantu w te miejsca nie są wskazane. By zmniejszyć stres związany z badaniem ginekologicznym, możesz założyć krótką spódnicę na wizytę. Wówczas możesz ją jedynie podciągnąć i zmniejszyć swój dyskomfort. Przed wejściem na fotel ginekologiczny należy się rozebrać od pasa w dół, dlatego spódnica czy krótka sukienka wydają się być wygodną opcją.
Badanie ginekologiczne
Pierwsza wizyta u ginekologa jest bardzo ważna. Na początku lekarz zapyta o kilka istotnych rzeczy. Przede wszystkim należy podać datę pierwszej miesiączki oraz datę ostatniej miesiączki, a także długość trwania cyklu. Możesz to obliczyć licząc dni pomiędzy wystąpieniem kolejnych okresów. Ważne jest również to czy pacjentka stosuje jakąkolwiek antykoncepcję hormonalną i czy przyjmuje jakieś inne leki. Na końcu lekarz powinien zapytać o powód wizyty i występujące dolegliwości. Odpowiedzi na te pytania można sobie zapisać na kartce, aby je prawidłowo podać. W sytuacjach stresowych często zapominamy powiedzieć o wszystkich istotnych kwestiach.
Badanie ginekologiczne trwa dosłownie kilka minut, ale doświadczony lekarz chcąc zmniejszyć stres i dyskomfort młodej pacjentki zrobi to możliwie najszybciej i najdelikatniej, jak tylko potrafi. Na pierwszej wizycie na pewno lekarz zechce zrobić cytologię. To pobranie wymazu komórek z szyjki macicy jest bezbolesne, ale bardzo ważne. Dzięki niemu można zdiagnozować wszystkie odstępstwa od normy i uniknąć zachorowania na raka szyjki macicy. Pierwszą cytologię pobiera się pacjentkom będącym w wieku 18-20 lat. Każdą następną powinno się wykonywać nie rzadziej, niż co trzy lata.
W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości lekarz może zdecydować o przeprowadzeniu badania USG. U młodych pacjentek, które jeszcze nie współżyły takie badanie przeprowadza się przez powłoki jamy brzusznej. Znacznie dokładniejsze jest badanie przezpochwowe, ale ono może być wykonane jedynie u tych kobiet, które już wcześniej współżyły.
Dobrą praktyką jest również badanie piersi, dzięki któremu można wykryć mogące rozwijać się guzki czy torbiele. Nowotwory piersi są groźne dla zdrowia i życia, a szybkie ich wykrycie pozwala na skuteczne leczenie. Jeśli lekarz nie zaproponuje takiego badania na pierwszej wizycie, pacjentka może o nie poprosić sama.
Choć pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym może być bardzo stresująca, warto pamiętać o tym, że regularne kontrole u tego specjalisty są wskazane i pozwalają na szybką diagnozę wielu chorób i przypadłości.