Glitter.pl

Moda, uroda, zdrowie, lifestyle

Zdrowie

Jak zbić cholesterol – sposoby

Cholesterol sam w sobie jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Kłopot zaczyna się dopiero wtedy, gdy jego poziom jest zbyt wysoki. Jak zbić cholesterol domowymi metodami?

Przede wszystkim – odpowiednia dieta

Absolutną podstawą w kwestii utrzymania optymalnego poziomu cholesterolu w organizmie (tak profilaktycznie, jak i wtedy, gdy zachodzi potrzeba obniżenia jest poziomu), jest prawidłowa dieta, uboga w produkty mogące podnieść poziom cholesterolu i bogata w te wyroby, które pomogą skutecznie go zbić.

Chcąc jednak obniżać poziom cholesterolu w organizmie w domowych warunkach, dietą – zdecydowanie lepiej jest skontaktować się z polecanym dietetykiem i poprosić go o ułożenie jadłospisu. Działając po omacku i na własną rękę możemy doprowadzić do niekorzystnych niedoborów w organizmie – w kwestii „dobrego” cholesterolu. Z tego względu, choć dieta jest niezwykle istotna dla utrzymania odpowiedniego zdrowia – koniecznym może okazać się wizyta u dietetyka w celu uzyskania porady w zakresie żywienia.

Podczas diety, która ma obniżyć cholesterol, konieczne jest ograniczenie niektórych produktów. Szczególnie szkodliwe w tym zakresie są jajka – żółtko zawiera bardzo dużo cholesterolu, a zaledwie jedna wewnętrzna jego część pokrywa całodzienne zapotrzebowanie na cholesterol. Dlatego też fani jajek muszą znaleźć inny ulubiony pokarm, a spożywanie białek oraz (tym bardziej) żółtek ograniczyć do niezbędnego minimum. Zdaniem specjalistów, osoby które muszą ograniczyć spożywanie cholesterolu – nie powinny zjadać więcej niż 1-2 sztuki w skali tygodnia.

Dodatkowo, dietetycy zalecają ograniczenie przyjmowania tłuszczów zwierzęcych, które są głównym źródłem cholesterolu. Także przetwory mleczne oraz pełnotłuste mleko nie są wskazane. Wbrew obiegowej opinii – masło nie jest zdrowym produktem, bowiem zawiera wiele nasyconych kwasów tłuszczowych oraz cholesterolu.

Absolutnie zabronione są wszelkiego rodzaju podroby. Nie są one szczególnie korzystne dla zdrowego człowieka, a w przypadku chorego mogą znacząco podnieść poziom cholesterolu w organizmie. Dlatego też dietetycy twierdzą, że podczas gdy osoba zdrowa może pozwolić sobie na ich zjedzenie kilka razy do roku (nie częściej niż raz na miesiąc) – niestety osoba o podwyższonym poziomie cholesterolu musi całkowicie zrezygnować z podrobów.

Istotną rolę w obniżaniu poziomu cholesterolu odgrywają kwasy omega-3, które są odpowiedzialne za obniżenie jego ogólnego poziomu w organizmie, a także podniesienie tego „dobrego” cholesterolu. Jego źródłem są przede wszystkim tłuste ryby morskie, dlatego należy je spożywać minimum raz w tygodniu.

Nie tylko tabletki

Wiele osób uważa, że przyjmując środki farmakologiczne na zbicie cholesterolu, nie muszą robić nic więcej. Niestety – obniżanie jego poziomu w organizmie jest znacznie bardziej kompleksowe i sama farmakoterapia nie jest wystarczająca.

Dla zachowania najlepszego stanu zdrowia, konieczne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarskich w kwestii żywienia (a najlepiej konsultacja z dietetykiem i stworzenie indywidualnej diety, nakierowanej na poziom cholesterolu, który posiada chory), a także spora dawka ruchu. Tylko utrzymując organizm w doskonałej kondycji możemy zapewnić sobie zdrowie na długi czas.

Należy pamiętać, że podjęcie jakiejkolwiek formy terapii podniesionego poziomu cholesterolu i późniejsze jej przerwanie wiąże się ściśle z konsekwencjami w postaci pogorszenia stanu zdrowia. Nie można bowiem liczyć, że chwilowa zmiana nawyków i wprowadzenie zmian tylko na jakiś czas przyniesie efekty.

Raz rozpoczęte leczenie zbyt wysokiego poziomu cholesterolu wiąże się z koniecznością zmiany stylu życia. Nie istnieje możliwość, że doprowadzimy do obniżenia poziomu cholesterolu w organizmie, a następnie zrezygnujemy z wszelkich form terapii: diety, środków farmakologicznych oraz ruchu. Takie działanie doprowadzi do nagłego i natychmiastowego podniesienia poziomu cholesterolu, co z kolei może nieść za sobą szereg bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych.