Glitter.pl

Moda, uroda, zdrowie, lifestyle

Zdrowie

Dieta ketogeniczna – zasady

Od jakiegoś czasu dieta ketogeniczna zyskuje na swojej popularności. Choć jej nazwa niewiele mówi, to jej zasady są bardzo proste. Głównym jej założeniem jest to, że jedząc tłuszcz spalasz tłuszcz. Jakże to proste i jakie skuteczne. Potwierdzają to miliony ludzi na całym świecie, którzy dzięki tej diecie zgubili całkiem sporo nadprogramowych kilogramów.

Zasady diety ketogenicznej

Najważniejszą zasadą diety ketogenicznej jest ograniczenie węglowodanów. Powinno się ich spożywać około 5% wszystkich kalorii zjadanych każdego dnia. Białko również należy ograniczyć do zaledwie 15%. Całą resztę powinny stanowić tłuszcze – zdrowe tłuszcze, a nie te pochodzące ze śmieciowego jedzenia. Wejście w stan ketozy wiąże się z większym stężeniem ciał ketonowych we krwi, niż stężenie glukozy. Dopiero wtedy ta dieta jest skuteczna, ponieważ w stanie ketozy organizm zaczyna spalać zapasy tłuszczu.

Tłuszcz, który należy spożywać powinien pochodzić z dobrych źródeł. Do takich zaliczamy mięso, orzechy, ale również awokado, olej kokosowy, oliwę z oliwek i masło. Dieta ketogeniczna zasady ma proste – zdrowy tłuszcz pozwala spalić zapasy tłuszczu, nawet te nagromadzone latami. Mięso i jaja należy wybierać te najlepszej jakości – najlepiej z ekologicznych hodowli. Mleko również powinno spożywać się tylko pełnotłuste.

W diecie ketogenicznej nie może zabraknąć warzyw, jednak nie wszystkie są zalecane. Unikać należy tych, które zawierają skrobię. Wystarczy w codziennym jadłospisie używać tych, które są liściaste i rosną nad ziemią, jak wszelkiego rodzaju sałaty, pomidory, ogórki, papryka.

Pod żadnym pozorem nie można jeść słodyczy, które pełne są węglowodanów. Podobnie jest z produktami zbożowymi. Jeśli przyjdzie kryzys i organizm będzie domagał się jakiejś słodkiej przekąski, najlepiej jest przygotować jakiś zdrowy keto-deser. Nawet te bardzo małe grzeszki mogą sprawić, że wypada się ze stanu ketozy, a wówczas ta dieta przestaje działać. Wtedy trzeba ponownie się w ten stan wprowadzić, by nadal uzyskiwać jakieś efekty odchudzające.

Dieta ketogeniczna nie dla każdego

Dla osób, które są w ciągłym biegu i nie mają na nic czasu, dieta ketogeniczna nie będzie dobra. Warunkiem jej działania jest odpowiednie skomponowanie posiłków w zgodzie z jej zasadami. To wymaga czasu. Nawet jeśli zdecydujesz się na pomoc specjalisty dietetyka, to i tak posiłki przygotowujesz sam. Do tego potrzebny jest czas i waga kuchenna, dzięki której odmierzysz odpowiednie porcje produktów.

Przed każdą zmianą odżywiania, warto skonsultować się z lekarzem. Tym ważniejsze to jest, jeśli leczy się jakieś przewlekłe choroby. Prawdą jest jednak to, że dieta ketogeniczna jest bezpieczna dla większości osób. Początkowo zmiana sposobu odżywiania może objawiać się złym samopoczuciem, bólami głowy, większym pragnieniem, a także spadkiem energii. Ten stan jednak mija najczęściej już po kilku dniach, dlatego nie warto rezygnować przy pierwszym słabszym dniu. Przetrwanie tego trdnego okresu sprawi, że organizm przestawi się na spalanie tłuszczu i zacznie znacznie lepiej funkcjonować. Kiedy wróci dobre samopoczucie, a kilogramy zaczną spadać, wzrośnie motywacja do wytrwania na tej diecie.

W pierwszej kolejności organizm pozbywa się wody, którą obecnie każdy ma w nadmiarze. Stąd też może pojawić się bardzo szybko duży spadek wagi. Odpowiednie nawadnianie się już od pierwszego dnia ma zatem ogromne znaczenie. Po kilku dniach organizm zaczyna spalać tłuszcz i to będzie bardzo widoczne. Na początku każdej diety odchudzającej spadek wagi wynika z utraty wody, dieta ketogeniczna pod tym względem niczym się nie różni od innych.

Trzymanie się zasad diety ketogenicznej niewątpliwie przynosi efekty. Jednak odpowiednio skomponowane menu to jedno, drugie to aktywność fizyczna. Dieta wspomagana treningiem daje szybsze, lepsze i trwalsze efekty odchudzania. Specjaliści polecają ćwiczenia kardio, z uwagi na najlepsze rezultaty. Dodatkowo wraz z utratą zbędnych kilogramów należy redukować ilość spożywanych w ciągu dnia kalorii.