Glitter.pl

Moda, uroda, zdrowie, lifestyle

Kosmetyki Uroda

Kosmetyki – kiedyś i dziś

Kosmetyki istnieją już od setek lat, ich początki sięgają kultur staro orientalnych. Jak rozwijały się kosmetyki kiedyś i dziś? Czym wyróżniają się dzisiejsze kosmetyki od dawnych środków do pielęgnacji?

Pierwotna funkcja kosmetyków

Początkowo kosmetyka ciała nie była związana jedynie z dbaniem o urodę, ale także z innymi czynnościami, takimi jak barwienie skóry, tatuowanie, czy zamaskowanie z użyciem wypalania. Makijaż stanowił także metodę wysyłanie erotycznych sygnałów, które wykorzystywane były przez mężczyzn i kobiety. W epoce lodowcowej korzystano z barwnika roślinnego, aby tworzyć szminki do ciała i twarzy. Co ciekawe, w Polsce średniowiecznej pomadką była krew z węża. W okresie rokoko stosowano bardzo często puder, co prowadziło do zniszczenia cery kobiet.
Kosmetyki można było kupić otwarcie pierwszy raz w 1909 roki na Oxford Street. W latach 50-tych Max Factor wyprodukował podkład na co dzień, a kolorowe lakiery do paznokci wprowadziła firma Revlon.

Kosmetyki kiedyś i dziś

Dawniej kosmetyki były także wykorzystywane do nadania odpowiedniego wyglądu danym plemionom czy groźnego wyrazu np. podczas polowań. Malowidła nie był zbyt trwałe i stanowiły mieszankę wielu elementów natury; ziemi, kwiatów, gliny, czy krwi zwierzęcej.
Rozwój technologii pozwolił na tworzenie coraz lepszych i trwalszych kosmetyków, które pełniły funkcję upiększającą. Z czasem kosmetologia zaczęła wykluczać szkodliwe substancje, głównie metale. Aktualnie kosmetyki są przyjazne dla wielu osób, nawet mających problemy z alergiami skórnymi.

Naturalne kosmetyki

Naturalne kosmetyki cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Znajdziemy je głównie w aptekach. Ich głównym celem jest zwalczanie niedoskonałości cery i poprawianie wyglądu twarzy. Kosmetyki naturalne są tworzone z naturalnych substancji bez korzystania z konserwantów czy sztucznych składników.
Obecnie kosmetyki są ważne dla wielu kobiet, które dbają o cerę, wybierając świadomie zdrowe i nawilżające preparaty do pielęgnacji i makijażu. Mimo tego, że naturalne kosmetyki mają nieco krótszą datę przydatności i są droższe niż zwyczajne preparaty, coraz więcej osób po nie sięga. Wynika to ze świadomości ludzi odnośnie korzystania ze zdrowych i naturalnych środków.

Kosmetyki dawniej były tworzone na bazie sztucznych substancji. Dziś producenci przykładają większą wagę do naturalności i ekologiczności. Kobiety coraz chętniej sięgają po naturalne metody upiększania ciała i stosują dobre jakościowo kosmetyki najlepszych marek. Wpływ na taki stan rzeczy miał w dużym stopniu także rozwój technologiczny i podniesienie poziomu świadomości ludzi.