Glitter.pl

Moda, uroda, zdrowie, lifestyle

Zdrowie

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne i nie tylko

Domowe metody na leczenie oparzeń powinny przynieść ulgę w bólu i przyspieszyć gojenie się rany. Z powodzeniem można je stosować w przypadku oparzeń pierwszego i bardzo często drugiego stopnia. W przypadku rozległej rany dobrze jest skonsultować się z lekarzem. Podczas domowej kuracji na oparzenia należy pamiętać o regularnym zmienianiu opatrunku i przemywaniu rany, by zapobiec powstaniu zakażenia.

Oparzenia słoneczne

Długi kontakt ze słońcem sprawia, że skóra staje się podrażniona, zaczerwieniona, spuchnięta i bolesna przy najdelikatniejszym dotyku. Przy oparzeniach słonecznych można sięgnąć po gotowe preparaty z aptecznej półki, można również poradzić sobie samemu domowymi sposobami.

By uśmierzyć ból oparzonej słońcem skóry można wziąć chłodny prysznic. Nie może to jednak być natrysk zimnej wody, ponieważ w kontakcie z rozpaloną skórą może dojść do szoku termicznego. Woda z prysznica powinna być na początku letnia, a później nieco chłodniejsza, co z pewnością przyniesie ulgę w dolegliwościach bólowych. Taki prysznic powinien trwać co najmniej kilkanaście minut, aby przyniósł oczekiwany rezultat.

Po prysznicu należy nałożyć na skórę naturalny jogurt, kefir lub maślankę bez dodatku cukru czy owoców. Te mleczne produkty zawierają białko i cenne witaminy, które przyspieszają regenerację oparzonego naskórka. Podobnie działa ogórek, który zawiera witaminę C oraz liczne antyoksydanty. Wystarczy plastry surowego ogórka nałożyć na oparzone miejsca i pozostawić taki okład na 20-30 minut. W ten sposób skóra zostanie nawilżona i odżywiona.

Jeśli na parapecie okiennym hodujesz aloes, to również możesz go wykorzystać przy oparzeniach. Żel z liści aloesu należy nakładać na oparzone miejsca i trzymać taki okład przez kilkanaście minut. W tym czasie aloes zadziała regenerująco na naskórek, przeciwzapalnie, przyniesie ulgę w bólu, a także przyspieszy gojenie się skóry. Aloes z powodzeniem można stosować również na rany powstałe na skutek innych oparzeń.

Sprawdzone sposoby na inne oparzenia

Zioła można wykorzystywać nie tylko w kuchni, ale także jako skuteczne domowe sposoby na oparzenia. Przydatny będzie dziurawiec, nagietek, czarny bez, żywokost i rumianek. Zioła te działają przeciwzapalnie i bakteriobójczo, co ma ogromne znaczenie w przypadku powstałej rany. Zioła wystarczy zaparzyć i poczekać, aż nieco przestygną. Następnie nasączyć w nich gazę i przykładać do rany. Taki okład można robić nawet kilka razy dziennie.

Chcąc uniknąć powstania pęcherzy można zrobić okład z sody oczyszczonej. Łyżeczkę sody należy rozmieszać z niewielką ilością zimnej wody i przykładać do miejsca oparzenia. Należy okład ten przykładać tak długo, by wyraźnie odczuć ulgę. Dzięki temu nie powstaną bolesne pęcherze.

Zielona herbata zawiera w swoim składzie taninę, dzięki czemu zmniejsza ból i zaczerwienienie po oparzeniu. Tanina działa również przeciwzapalnie, przez co przyspiesza gojenie się rany. Kawałek gazy wystarczy zamoczyć w wystudzonym naparze z zielonej herbaty i przykładać do oparzonej skóry na co najmniej 20 minut. Tę czynność można wykonywać nawet kilka razy dziennie.

Czego unikać przy oparzeniach?

Choć w internecie jest całkiem sporo informacji o pielęgnacji oparzeń skóry, nie wszystkie one są prawdziwe. Powstałej po oparzeniu rany absolutnie nie należy smarować masłem, ani żadnym innym tłuszczem, a już na pewno nie alkoholem. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie aptecznego specyfiku na bazie pentanolu, jeśli posiadasz takowy w zasięgu ręki. Jeśli nie, to zastosuj którąś ze sprawdzonych, domowych metod.

Kiedy w miejscu oparzenia pojawią się bolesne pęcherze, pod żadnym pozorem nie przekłuwaj ich. Może to bowiem doprowadzić do groźnego zakażenia skóry. Taką czynność może tylko wykonać lekarz lub pielęgniarka sterylnymi narzędziami.

W przypadku pogarszającego się stanu rany po oparzeniu lub gorszego samopoczucia najlepiej jest udać się na konsultację do lekarza. Z niewielkimi oparzeniami powinieneś poradzić sobie sam naturalnymi, domowymi kuracjami.