Glitter.pl

Moda, Uroda, Zdrowie, Lifestyle

Zdrowie

Tabletki na rzucenie palenia – czy działają?

Palenie tytoniu jest groźnym dla zdrowia i uzależniającym nałogiem, z którym po latach ciężko jest zerwać. Palacze mają świadomość tego, że dym tytoniowy i substancje smoliste szkodzą zdrowiu oraz powodują groźne nowotwory. Ich uzależnienie jest tak duże, że nie wyobrażają sobie dnia bez papierosa. Kiedy jednak mają odpowiednią motywację, mogą raz na zawsze pozbyć się tego nałogu z pomocą odpowiednich tabletek.

Nikotyna uzależnia

Nikotyna uzależnia, ponieważ jest substancją psychoaktywną i silnie oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy. Długoletni palacze czują potrzebę zwiększania przyjmowanej dawki nikotyny, dlatego z czasem zaczynają palić coraz więcej. Z biegiem lat uzależnienie jest już tak duże, że zerwanie z tym wyniszczającym nałogiem jest bardzo trudne.

Rzucenie palenia wymaga przygotowania psychicznego. Jeśli jest duża motywacja i samozaparcie powinno się udać. Jednak należy przygotować się na to, że już w ciągu pierwszych kilku godzin niepalenia pojawią się przykre dolegliwości. Najpierw pojawia się głód nikotynowy, ponieważ organizm przyzwyczajony jest do przyjmowania odpowiedniej dawki nikotyny w regularnych, krótkich odstępach czasu. Chęć sięgnięcia po papierosa jest naprawdę ogromna. Towarzyszy temu stres, rozdrażnienie, irytacja, problemy z koncentracją i zwiększony apetyt. Trzeba się zająć czymś, co odciągnie myśli od rzucenia się na paczkę papierosów i wypalenia kilku na raz.

Palenie papierosów podnosi komfort psychiczny, ponieważ z reguły sięga się po papierosa w sytuacjach stresowych. Nikotyna pobudza, rozładowuje napięcie, praktycznie zawsze sprawia przyjemność. Palacze nie wyobrażają sobie wypicia kubka kawy czy wyjścia na spacer bez zapalenia papierosa. Aby rzucić palenie raz na zawsze, trzeba zmienić również kilka innych przyzwyczajeń.

Leki na rzucenie palenia

Przy rzucaniu palenia pomocne są środki farmakologiczne. Mogą to być preparaty zawierające naturalną nikotynę lub takie, które blokują receptory nikotynowe. Wszystkie te leki można kupić bez recepty w każdej aptece.

Tabletki na rzucenie palenia zawierające nikotynę należy umiejętnie dawkować. Taka kuracja trwa od ośmiu do dziesięciu dni, a w czasie jej trwania stopniowo zmniejsza się przyjmowaną dawkę. Lepszą, choć równie skuteczną opcją wydają się być tabletki z cytyzyną. Jest to substancja pochodzenia roślinnego przypominająca nikotynę, która zmniejsza uzależnienie i pozwala oczyścić organizm. Zmniejsza ona objawy odstawienne i odzwyczaja od palenia. Przez pierwsze trzy dni kuracji zaleca się stosowanie 6 tabletek. Po tym czasie dzienną dawkę należy zmniejszać. Cała kuracja trwa około czterech tygodni.

Cytyzyna jest substancją bezpieczną i co najważniejsze – nie uzależnia jak nikotyna. Z powodzeniem stosuje się ją od wielu lat w celu leczenia uzależnienia od tytoniu. Aby kuracja ta się powiodła, należy zaprzestać palenia papierosów już pierwszego dnia przyjmowania tabletek. Jeśli jest to niemożliwe, należy przestać palić do 5 dnia trwania leczenia. Cytyzyna sprawia, że przyjemność z palenia słabnie, dlatego łatwiej jest skończyć z tym nałogiem.

Same leki nie przyniosą oczekiwanego efektu, jeśli osoba paląca nie będzie miała silnej motywacji. Chęć pozbycia się nałogu szybko słabnie, kiedy przychodzi głód nikotynowy. Dobrze jest mieć konkretny cel, który będzie motywował. Pieniądze zaoszczędzone na niepaleniu papierosów można wydać na inne przyjemności, na przykład na wakacyjny wyjazd czy nowy sprzęt elektroniczny. Mając taką perspektywę znacznie chętniej i łatwiej rzuca się wyniszczający nałóg.

Skutki uboczne tabletek na rzucenie palenia

Leki na rzucenie palenia mogą dawać niepożądane skutki uboczne, jak wymioty, nudności, skurcze, wahania ciśnienia, zawroty głowy czy ogólne złe samopoczucie. Przed podjęciem leczenia z pewnością warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Choroby układu krążenia, choroba wrzodowa i inne przewlekłe przypadłości mogą być przeciwwskazaniem do takiego leczenia. Kobiety ciężarne i karmiące piersią nie powinny stosować w ogóle tej kuracji.