Jak dbać o biżuterię i dodatki

Oto kilka porad, jak zadbać o biżuterię. Małe rady, które mogą sprawić dużą różnicę.

Modna biżuteria będzie dłużej wyglądać ładnie, jeśli jest przechowywana w suchym i ciemnym miejscu.
Podobnie jak w przypadku prawdziwych pereł, biżuterię najlepiej chronić przed kontaktem z wodą. Wodę tolerują natomiast nasze produkty ze srebra. Zalecamy też, aby poszczególne sztuki biżuterii przechowywać w osobnych woreczkach. Zanim założysz biżuterię, poczekaj aż wyschnie Twój lakier do włosów czy perfumy. Drewno to materiał żywy, należy więc uważać zakładając ozdoby z ciemnego drewna do jasnej odzieży, istnieje bowiem ryzyko, że pozostawią ślady. Farbowanie na sucho oznacza pozostawianie przy kontakcie bezpośrednim śladów farby pochodzącej z produktu na innych materiałach lub na skórze. Zwykle farbują w ten sposób skóra, drewno i tekstylia.

Odpowiednie pranie chroni środowisko i Twoje dodatki.
Piorąc świadomie przyczyniasz się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko i oszczędzasz zasoby naturalne, zapewniając jednocześnie dłuższą trwałość Twoich akcesoriów.

Zawsze przestrzegaj wskazówek dotyczących prania, które znajdują się na etykiecie! Wśród wskazówek znajdziesz też porady, jak dbać o daną rzecz. Oto kilka dodatkowych porad o tym, jak najlepiej zadbać o niektóre materiały i ubrania.

Detale
Przed praniem usuń detale, które można zdjąć oraz zapnij rzepy i zamki błyskawiczne. Nylonowe rajstopy i rzeczy delikatne z detalami pierz w specjalnym woreczku.

Grube dzianiny
Grube dzianiny należy po praniu uformować i suszyć w pozycji leżącej, aby zachowały swój oryginalny kształt, takie rzeczy mają dodatkowe oznakowanie z napisem “suszenie w poziomie”.

Len
Len jest materiałem naturalnym i w stanie mokrym łatwo się zbiega. Pierwotny kształt ubrania odzyskamy prasując takie ubranie gorącym żelazkiem z parą. Aby zachować połysk należy prasować ubranie po lewej stronie.

Wiskoza
Wiskoza jest materiałem naturalnym i w stanie mokrym łatwo się zbiega. Pierwotny kształt ubrania odzyskamy prasując takie ubranie żelazkiem z parą.

Jedwab
Jedwab jest bardzo wrażliwym materiałem i należy się z nim obchodzić ostrożnie. Do prania jedwabiu używaj delikatnych środków i nie rozciągaj ubrania w stanie mokrym.

Wełna
Ubrania wełniane często wystarczy wywietrzyć. Do prania używaj delikatnych detergentów. Pierz w pralce w programie do wełny lub do prania ręcznego, albo wypierz ręcznie. Po praniu wyprasuj, aby odzyskać naturalny połysk.

Dżins
Ubrania dżinsowe pierz odwrócone na lewą stronę, aby chronić kolor. Wyjmuj z pralki natychmiast po praniu, aby uniknąć zgnieceń. Dżins uzyskuje swój charakterystyczny wygląd dzięki specjalnym metodom farbowania, dlatego na powierzchni mogą znajdować się drobinki farby, które czasami farbują.

Skóra
Ubrania ze skóry i zamszu należy oddawać do czyszczenia w specjalistycznych punktach zajmujących się czyszczeniem skór.